Рөстәм Миңнеханов Алабуганың тарихи үзәгендәге берничә объектта булды

2024 елның 19 августы, дүшәмбе

Татарстан Рәисе Рөстәм Миңнеханов Алабуга шәһәренең тарихи үзәгендәге берничә объектта булды. Аны Татарстан Рәисе ярдәмчесе Олеся Балтусова, ТР мәдәният министры Ирада Әюпова, ТР төзелеш, архитектура һәм ТКХ министрының беренче урынбасары Алексей Фролов, Туризм буенча ТР дәүләт комитеты рәисе Сергей Иванов озата йөрде, Татарстан Республикасы мәдәни мирас объектларын саклау комитеты рәисе урынбасарлары Наталья Прохорова һәм Гөлия Камалетдинова.

«XVIII-XIX гасырларда Икмәк мәйданы төзелеше" җирле әһәмияттәге мәдәни мирас объекты территориясендә (В.И. Ленин исемендәге мәйдан)» Рөстәм Миңнехановка реконструкцияләнгән объектлар һәм агымдагы проектлар турында мәгълүмат җиткерделәр.

Татарстан Рәисе билгеләп үткәнчә, Алабуга - республикабызның мәдәни үзәкләренең берсе. "Шәһәрдә ел саен тарихи йөзен торгызу буенча зур эш алып барыла, системалы эш җайга салынган", - дип ассызыклады ул.

Республика Рәисе реставрациядән соң ачылган Иван Иванович Шишкинның мемориаль йорт-музеен карады. Монда танылган пейзаж рәссамы үзенең балачагын һәм яшьлеген үткәрә. Нәкъ менә Алабугада ул Россия сынлы сәнгатенең алтын фондына кергән иң яхшы эшләрне иҗат итә. 2016 елда Рөстәм Миңнеханов 2017-2021 елларда үткәрелгән ремонт-реставрация эшләрен башкарырга кушкан иде. Фасадларга капиталь ремонт ясалган, чардак җылытылган, эчке бүлмәләр яңартылган. Экспозициянең 4 яңа бүлеге барлыкка килгән.

Аннары Рөстәм Миңнеханов реставрацияләнә торган «Сәүдәгәр Домельяновның капкалы йорты, 1850 еллар» төбәк әһәмиятендәге мәдәни мирас объектында булды. Биредә балалар музей-мәгариф үзәген урнаштыру планлаштырыла. Шулай ук Татарстан Республикасы Рәисенә Марина Цветаеваның мемориаль комплексын реконструкцияләүне тәкъдим иттеләр. Комплекска танылган шагыйрә һәйкәле булган мәйдан, әдәби музей һәм Цветаева истәлеге йорты керә.

Моннан тыш, Рөстәм Миңнеханов Алабуганың тарихи үзәгендә сәүдә һәм банк хезмәткәрләре клубы бинасын, мещан Катмышевлар йортын, сәүдәгәр Иконников йортын – шәһәр училищесы бинасын карап чыкты. Бүгенге көндә шәһәр җитәкчелеге тарафыннан әлеге мәдәни мирас объектларын реставрацияләячәк инвесторлар билгеләнгән.