Комитет Щербакова йортын реставрацияләү буенча проектларны килештерде

2019 елның 25 ноябре, дүшәмбе

Татарстан Республикасы мәдәни мирас объектларын саклау буенча комитеты КФУның «1891-1894 елларда Н.Э. Бауман (элеккеге Щербакова йорты) укыган ветеринария институтының элеккеге бинасы» федераль дәүләт бюджет мәгариф учреждениесенең мәдәни мирас объектын (төбәк (республика) әһәмиятендәге тарих һәм мәдәният һәйкәлен) реставрацияләү буенча фәнни-проект документациясен килештерде.

XX гасыр башына дүрт катлы кирпеч бинаның тарихи кыяфәте (югары каттагы ике кат 1934 елда төзелгән) XX гасыр башына күмелгән почмаклы һәм почмаклы балконлы Г- формасындагы ике катлы йорт булган. Фасадларның архитектур чишелеше - бинаның ишегалды һәм ян фасадларының шома, штукатурланган һәм буялган өслекләр рәвешендә, челтәрле тимер капкалы ишек алдына арка һәм бинаның киңлеге буенча 2 ярым циркуль формасы, 1 һәм 2 кат арасындагы дуэтажлы профильле, баскычлы тартыклар һәм профильле кәрниз белән венчур кәрниз.

Расланган проект карары нигезендә Казан (Идел буе) федераль университетының 4 катлы уку бинасын реконструкцияләү каралган. Объект буенча фәнни-проектлау документларын эшләүнең төп бурычы - мәдәни мирас объектының физик сакланышын тәэмин итү һәм тарихи-мәдәни кыйммәтен саклап калу, аның техник торышын яхшырту һәм әйләнештәге төзелеш корылмаларының ныклы характеристикаларын яхшырту, хәзерге вакытка кадәр сакланган төзелеш конструкцияләрен һәм архитектура элементларын торгызу.

Эскиз проекты кысаларында реставрация бинаның тышкы күренешен торгызырга тәкъдим ителә, ул төзелешнең өченче периоды - 1930 нчы еллардагы реконструкцияләү вакыты һәм 1959 елда дәүләт саклавына кую вакытындагы кебек булырга тиеш.

Төп фасадларның, штукатурканың, япманың тарихи бизәлеше дә килештерелгән. Объектны тикшерү барышында һәйкәлнең тарихи ябыштыру катламының югалуы теркәлгән, шуңа бәйле рәвештә һәйкәлнең тарихи төсләр чишелеше турында карарлар кабул итү өчен буяу катламнарын тикшерү мөмкинлеге юк. Шуның белән бергә, XIX-XX гасырлар чикләрендәге уку биналарын буяу үзенчәлеген исәпкә алып, шулай ук һәйкәл тирәлеге урнашкан, декорны ак төс белән бизәп, стеналарны күксел-зәңгәр төс белән буяу тәкъдим ителә.

Исегезгә төшерәбез, 13 июньдә Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов Казан федераль университетының кайбер объектларында булды. Ул югары уку йорты биналарында ремонт эшләренең барышы, шулай ук яңа корылмалар төзү планнары белән танышты. Шул исәптән Рөстәм Миңнеханов Щербаков йортын - Карл Маркс урамындагы КФУ уку бинасын карады. 2018 елда университет биредә ремонт эшләре башлаган, нәтиҗәдә төзелеш корылмаларының торышы канәгатьләнерлек түгел. ТР Президенты бинаның хәзерге катын саклап калырга, ә объектны капиталь ремонтлаганда аңа бердәм архитектура стилен кайтарырга тәкъдим итте.

ТР Президентын ТР Премьер-министры урынбасары - мәгариф һәм фән министры Рафис Борһанов, ТР сәламәтлек саклау министры Марат Садыйков, КФУ ректоры Илшат Гафуров, ТР мәдәни мирас объектларын саклау комитеты рәисе Иван Гущин, шулай ук республиканың кайбер министрлыклары һәм ведомстволары вәкилләре озата йөрде.

Белешмә өчен

Дүрт катлы урам чатындагы йорт (ике югары кат 1934 елда төзелгән), хәзер инде беренчел кыяфәтен югалткан. Бу төзелешнең аеруча иске өлеше XIX гасырның беренче яртысында төзелә һәм офицер Ф.К. Баумгартенның бер катлы кирпеч йорты булып тора.  1859 елда агач этаж төзелгән (архитектор И.П. Бессонов). 1860 нчы елларда йорт сәүдәгәр хатыны А.И. Щербаковага күчә. 1874 елда йортны Казан ветеринария институты үзенә алган. Соңыннан йорт киңәйтелгән, ике урам буенча да янкормалар төзелгән. 1891 елда проект буенча агач йорт урынына кирпечтән икенче кат салынган.

1896 елда институт аның өчен яңа төзелгән (Ершова, 26) бинага күчә, ә бу йортта Укытучылар институт урнаша, ул, Казан университеты бүлекчәсе буларак, хәзерге вакытта да шуны били. 1899 елда йорт Щербаковадан сатып алына һәм институтның үз бинасына әверелә.

Анда ветеринария институты урнашкан бинада 1891-1895 елларда революционер, социал-демократ Николай Эрнестович Бауман (1873-1905) белем ала. 1893-1897 елларда институтта галим-паразитолог Василий Ларионович Якимов (1870-1940) белем ала, соңыннан ул Ленинград ветеринария институтының беренче директоры, протозоология фәнни мәктәбенә нигез салучы була. Шулай ук бу бинада, Укытучылар институтында, 1902-1905 елларда революционер-социал-демократ, меньшевик Дәүләт Думасы депутаты, 1917 елда Петроград советы рәисенең иптәше, меньшевик-оборона алдынгыларының берсе Василий Анисимович Анисимов (1878-1939) укый.

Мәдәни мирас объектларының бердәм дәүләт реестрында теркәү номеры - 161711250420005