Сергей Лавров Татарстан Республикасын Казан университетының Астрономия обсерваторияләренең Бөтендөнья мирасы исемлегенә кертелүе белән котлады.

2023 елның 25 декабре, дүшәмбе

Россия Федерациясе Тышкы эшләр министры Татарстанның ЮНЕСКО линиясе буенча Берләшкән халыкара хезмәттәшлек көн тәртибен формалаштыруга керткән зур өлешен билгеләп үтте. Тиешле дипломны Сергей Лавров Татарстан Республикасы Премьер-министры Алексей Песошинга ЮНЕСКО эшләре буенча комиссиянең чираттагы гомуми җыелышында тапшырды. Россия Тышкы эшләр министры фикеренчә, бу ЮНЕСКОда Россияне «алып ташлау» ның килеп чыкмавын исбатлый. "Профессиональ үзара файдалы диалог әле дә мөмкин. Моннан тыш, киләсе елда илебезнең ЮНЕСКОга керүенә 70 ел тула. Бу нәтиҗәләр ясау, киләчәккә планнар билгеләү өчен яхшы сәбәп», - дип билгеләп үтте ЮНЕСКО эшләре буенча РФ Комиссиясе рәисе.

"Казан федераль университетының астрономия обсерваторияләре" объектын Бөтендөнья мирасы исемлегенә кертү-илебезнең мөһим җиңүе, дөнья мәдәни мирасына Ватан фәненең керткән өлеше», - диде Татарстан Республикасы Премьер-министры.