Суд карары буенча тартып алынган мәдәни мирас объектларын сату буенча ачык сату-алулар оештыру турындагы нигазләмә расланды

2021 елның 25 августы, чәршәмбе

Суд карары нигезендә тартып алынган мәдәни мирас объектларын сату буенча ачык сәүдәне оештыру турындагы нигезләмә расланды. 24 августта Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының тиешле карарын ТР Премьер-министры Алексей Песошин имзалады.

Документ мондый аукционнар уздыру механизмын регламентлый. Төгәлрәк әйткәндә:

Сатуларны оештыручы, әлеге очракларда - Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрлыгы объектның техник хәле акты, торгызу эшләре хакы турындагы хисап нигезендә алынган мөлкәтнең базар бәясен бәяли.

Аукцион комиссия төзелә - ТР Мәдәни мирас объектларын саклау комитетының мәҗбүри вәкиле белән кимендә 5 кешедән торган коллегиаль ведомствоара орган.

Аукцион документлар әзерләнә. Аңа шул исәптән алынган мөлкәт турында, булган чикләүләр турында белешмәләр, аукционда катнашучыларга таләпләр, заявкаларны кабул итү тәртибе керә.  Түләү суммасы аукционның башлангыч бәясенең 20 процентыннан ким булмаган күләмдә билгеләнә.

Аукцион документлар составына шулай ук алынган милекне сату-алу килешүе проекты да керә. Әлеге килешүнең состав өлеше яңа милекченең ай дәвамында мәдәни мирас объектына саклау йөкләмәсен төзү өчен Комитетка мөрәҗәгать итү йөкләмәсе булып тора.

Теләсә кайсы кызыксынган зат тартып алынган милекне карау мәсьәләсе буенча сәүдә оештыруга мөрәҗәгать итәргә хокуклы.

Карарда аукцион уздыру тәртибе, анда катнашу өчен кирәкле документлар пакеты билгеләнгән.

Җиңүче дип аукцион уздыру барышында иң югары бәяне тәкъдим иткән катнашучы таныла.

Шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, мәдәни мирас объектының яңа милекчесе, расланган нигезләмә буенча, тартып алынган милекне торгызу эшләре бәясенә банк гарантиясен бирергә тиеш.

Әлеге пункт милекчеләрне объектта реставрация эшләрен уздыруга өстәмә рәвештә стимуллаштыра.