2021 елның 29 марты, дүшәмбе

Казан 2022 елда ЮНЕСКО Бөтендөнья мирасы комитетының 45 нче сессиясен үткәрү урыны итеп расланды.   Рәсми карар Бөтендөнья мирас комитетының гадәттән тыш сессиясендә кабул ителде.  Сессия 1972 елгы Бөтендөнья мәдәни һәм табигый мирасны саклау турындагы Конвенциянең 50 нче юбилеена багышланачак.

Республика җитәкчелеге күп тапкырлар Казан бу абруйлы халыкара чараны оештырырга һәм уздырырга әзер булуын ассызыклады. Республика инициативасын Россия Президенты Владимир Путин да хуплады.

Чарада якынча 4 мең делегат, шул исәптән мәдәният, мәгариф һәм экология министрларын да кертеп, шулай ук ИКОМОС (Һәйкәлләрне һәм истәлекле урыннарны саклау буенча халыкара советның милли комитеты) һәм МСОП (Табигатьне һәм табигать ресурсларын саклау халыкара союзы) профессиональ хөкүмәтнеке булмаган оешмалар катнашыр дип көтелә.