Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов «XIX гасырның икенче яртысында Алафузов театры бинасы» мәдәни мирас объектын реставрацияләгәннән соң ачылуда катнашты

2020 елның 27 августы, пәнҗешәмбе

Бүген Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов «XIX гасырның икенче яртысында Алафузов театры бинасы» республика әһәмиятендәге мәдәни мирас объектын реставрацияләгәннән соң ачылуда катнашты.

Алафузов театры бинасы нәкъ 120 ел элек архитектор Л.К. Хрщонович проекты буенча төзелгән.

Алафузов сарае Казанның Киров районында урнашкан, һәм ул эшчеләр өчен училище буларак уйланган булган. Алар анда эшче белгечлегенә өйрәнә, китапханәгә барырга, лекцияләр тыңларга, вакытны кызык үткәрә алган. Училище каршында халык театры, түгәрәкләр оештырылган, анда катнашучылар сәхнәдә дөнья репертуарындагы иң яхшы пьесаларны уйнаганнар.

Бүген бина тулысынча «Йолдызлык - Йолдызлык» иҗади сәләтле балаларга һәм яшьләргә ярдәм итү буенча республика үзәге өчен җайлаштырылган.

Бу искиткеч акустикалы һәм атмосфералы уникаль урын. Күтәрелә һәм төшә торган оркестр чокыры, идән астына төшеп китә торган урындыклар, тамаша залы санаулы минутларда бал бүлмәсенә әверелә ала. Проектка бинаның тарихи күренешен дә саклап калган дизайнерлар кушылган һәм аңа яңа технологик чишелешләр керткән.

Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов билгеләп үткәнчә, Казанның мәдәни картасында яңа нокта шәһәрнең бөтен Киров районына этәргеч бирәчәк. Яңа театрны ул ТАССРның 100 еллыгына шәһәр кешеләре өчен лаеклы бүләк дип атады.

Театрны ачу тантанасында Башкортостан Республикасы башлыгы Радий Хәбиров (ул Татарстанда эш сәфәрендә), ТР Президенты Аппараты җитәкчесе Әсгать Сәфәров, Казан мэры Илсур Метшин, ТР мәдәни мирас һәйкәлләрен саклау комитеты рәисе Иван Гущин һәм башка мөхтәрәм кунаклар катнашты.