Рәис Миңнеханов Казан Казан Богородица ир-атлар монастыре белән танышты

2024 елның 14 марты, пәнҗешәмбе

Рөстәм Миңнехановка Никола Тульский гыйбадәтханәсе бинасын һәм настоятель корпусын, хатын-кызлар корпусы бинасын һәм чиркәү-приход мәктәбе бинасын күрсәттеләр, Хәзерге вакытта анда фәнни-проект документациясен тикшерү һәм әзерләү эшләре бара.

Республика башлыгын Казан һәм Татарстан митрополиты Кирилл, Татарстан Республикасы Администрациясе җитәкчесе Әсгать Сәфәров, төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалык министры Марат Айзатуллин, мәдәни мирас объектларын саклау комитеты рәисе Иван Гущин озата йөрде.

Хәзерге вакытта архитектура һәйкәлләре бөтен монастырь комплексын торгызу кысаларында яңартуны таләп итә. Алар буенча проект-смета документациясен эшләүгә кирәкле финанслау бүленгән инде.

Рәис Татарстан бүген каралган барлык объектлар өчен документация әзерләргә кушты. "Документлар кирәк, - диде ул. - Объектларны торгызу өчен нинди акчалар таләп ителәчәген белергә кирәк». «Бу объектларны торгызу – изге эш», - дип йомгаклады Рөстәм Миңнеханов.

Әйтик, Николай Тульский гыйбадәтханәсе бинасы беренчел күренешендә торгызылачак. Ул Казанда 1552 елдан соң төзелгән беренче гыйбадәтханәләрнең берсе булган дип санала. Соңрак гыйбадәтханә күп тапкырлар янган яки сүтелгән, ләкин яңадан төзелгән. Совет чорында бинаны үзгәртеп корып, гөмбәзен сүтәләр, өстәмә кат төзиләр. 2005 елга кадәр биредә элеккеге тәмәке фабрикасы цехлары урнашкан булган.