Комитет рәисе Иван Гущин мәгарәләрне саклап калу белән бәйле мәсьәләләрне хәл итү буенча эшче төркем составына керде

2019 елның 29 декабре, якшәмбе

Татарстан Республикасы Премьер-министры Алексей Песошин Татарстан Республикасы тау-су мирасының табигый һәм кулдан ясалган мәгарәләрен исәпкә алып, саклау, саклау һәм популярлаштыру белән бәйле мәсьәләләрне хәл итү буенча ведомствоара эш төркемен төзү турында күрсәтмәгә кул куйды.

Документ нигезендә, эш төркемен Татарстан вице-премьеры Ләйлә Фазлыева җитәкләде. Мәдәни мирас объектларын саклау буенча ТР комитеты рәисе Иван Гущин һәм биологик ресурслар буенча ТР Дәүләт комитеты рәисе Федор Батков аның урынбасарлары булды.

Исегезгә төшерәбез, Татарстанда Кама Тамагыннан ерак түгел урнашкан Юрьев мәгарәләре территориясендә туристлык инфраструктурасын төзекләндерү һәм булдыру проектын эшлиләр. Европада иң борынгы гипс руднигы нәкъ менә биредә урнашкан. Бу Татарстанда туристлар йөри алырлык бердәнбер мәгарә.

Эшләр 2020-21 елларга планлаштырылган. Туристлык тармагы белгечләре объект популярлык казаныр дип ышаналар.